بررسی مزایای افزایش تجربه و کاهش هزینه با حضور در کنار شرکت‌های بزرگ در الکام‌تاکز

در حالی که ممکن است استارتاپ‌ها تصور کنند بهترین راه این است که کسب و کار خود را راه بیندازند، حضور در کنار شرکت‌های بزرگ مزایایی را برای آنها دارد که از آن جمله می‌توان به استفاده از تجربیات خبرگان موجود در شرکت‌های بزرگ و کاهش چشم‌گیر هزینه‌های بازاریابی اشاره کرد.

ستاد خبری الکامپ 24- حمیدرضا علوی معاون رشد شتابدهی شرکت شناسا و مدیرشتاب‌دهنده در سخنرانی «جذابیت زیستن کنار بزرگان»، با بیان اینکه هدف از تاسیس یک استارتاپ، خلق ارزش و کسب درآمد است، گفت: مدل‌هایی که می‌تواند اتفاق بیفتد، برای استارتاپ‌ها متنوع نیست. استارتاپ‌ها باید این مسیر را سریع‌تر بروند. زیرا پایداری بیزینس به این است که این هدف را بی‌وقفه ادامه دهد، در غیر این صورت، بقای کسب و کار به مخاطره می‌افتد.

او به زمان مورد نظر برای اعلام موفقیت یک استارتاپ‌‌ بیان کرد: با محصول اولیه‌ی موفق، استارتاپ الزاما موفق نشده است. استارتاپ‌ها دو جا می‌گویند ما موفق شدیم. زمانی که ارزش سهامشان افزایش پیدا کند یا اینکه سهامشان دارای سود شود، سودی که بتوان بین سرمایه‌گذارها تقسیم کرد. با رشد سریع استارتاپ می‌گوییم که موفق شده است.

علوی با اشاره به مدل‌های ارزش‌آفرینی استارتاپ گفت: برای کسب سود و خلق ارزش، دو راه وجود دارد. استارتاپ یا می‌گوید می‌خواهم روی پای خودم باشم و شرکت سودده ایجاد و تبدیل به برندش کنم، یا باید با یک شرکت بزرگ ادغام شود که روی آن سرمایه‌گذاری کند. اما آیا خوب است فقط به دنبال افزیش سود باشیم؟ تجربه دنیا نشان می‌دهد راه‌های بهتری هم هست.

در ادامه اظهار کرد: وقتی که یک استارتاپ می‌زنیم، آن‌قدر به آن تعلق خاطر پیدا می‌کنیم که باید بزرگ شود و بتوانیم سهاممان را به بالاترین قیمت بفروشیم، اما راه بهتر، حضور در کنار شرکت‌های بزرگ است. که دارای کسب‌و‌کار هستند و مشتری خود را دارند. اما در ایران نگاه ما خیلی به این سمت نیست.

با اشاره به باورهای غلط استارتاپ‌ها هنگام حضور در کنار شرکت‌های بزرگ بیان کرد: استارتاپ‌ها به بودن کنار بزرگان و اینکه یک شرکت بزرگ سهامشان را بخرد، نگاه زاویه‌دار دارند، استارتاپ می‌گوید در این شرایط من توسط این شرکت بلعیده می‌شوم، این یک بازی برنده بازنده است که من بازنده‌ام. آنها یا در توانمندی شرکت‌های بزرگ دچار اغراقند، یا فکر می‌کنند توسط شرکت‌ها کم ارزش‌گذاری می‌شوند، لذا تمایلی ندارد این کار را بکند.

در ادامه با بیان اینکه در طرف مقابل شرکت‌های بزرگ هم خیلی علاقه به سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها ندارند، گفت: آنها می‌گویند کسب‌وکار اصلی ما با گرفتن سهام یک استارتاپ آسیب می‌بیند و استارتاپ‌ها آن‌قدر توانمند نیستند که بخواهند کنار ما کار کنند. بحث سوم تمامیت‌خواهی شرکت‌های بزرگ است. آنها یا می‌خواهند سهام عمده مدیریتی از استارتاپ داشته باشند یا می‌گویند ما خودمان این را ایجاد می‌کنیم و بهتر از استارتاپ هم این کار را می‌کنیم. این شرکت‌ها می‌گویند استارتاپ‌ها حباب‌گونه ارزش‌گذاری می‌شوند، در صورتی‌که خود شرکت می‌تواند ارزش واقعی استارتاپ را مد نظر قرار دهد.

با بیان اینکه این اتفاق‌ها باعث می‌شود رشد استارتاپ‌ها کند شود و در مدتی که باید رشد کرده باشند، در همان مرحله بمانند،‌ افزود در چنین شرایطی شرکت‌ها هم آسیب می‌بینند زیرا نتوانستند فرصت‌ها را کشف کنند و یا پول‌های زیادی برای این ادعا هزینه شده که در همه‌ي زمینه‌های توانمند هستند. از طرفی استارتاپ‌ها امروز می‌نالند که سرمایه‌گذاری روی ما صورت نمی‌گیرد و سرمایه‌گذارها ریسک را خیلی بالاتر از قبل می‌دانند.

ادامه داد: در فضای مه‌آلود اقتصادی که هر لحظه از طریق دلالی می‌شود سودهای کلان به جیب زد، اینکه صبر کنی تا ببینی برای یک استارتاپ در بازه زمانی بلند چه اتفاقی می‌افتد، شما را به سمت دلالی با سودهای تضمین‌شده می‌برد. نگاه استارتاپ جذب سرمایه است و سرمایه‌گذار هم می‌گوید چرا پولم را بدهم؟ شرکت‌های بزرگ هم آسیب می‌بینند و برای تصمیم‌گیری و شکار فرصت‌های لحظه‌ای سنگین می‌شوند.

در تعریف شرکت‌های بزرگ که از آن تحت عنوان بزرگان یاد می‌کند، اظهار کرد: ما در ایران شرکت‌های بزرگ ‌مانند مایکروسافت و آی‌بی‌ام و با این تعریف نداریم،‌ اما اینجا تعداد شعب و نیروی انسانی مطرح است و مد نظر ما شرکت‌های بزرگی هستند که بیزینیس‌های میلیاردی می‌کنند، مشتری دارند و می‌توانند گلیم خود را از آب بکشند.

مزایای زیست استارتاپ‌ها کنار شرکت‌های بزرگ را اینطور عنوان کرد: وجود بازار مناسب و شناخت مشتریان، استفاده از تجربیات خبرگان موجود در شرکت‌های بزرگ، کاهش چشم‌گیر هزینه‌های بازاریابی، تسهیل و تسریع تامین منابع مالی و سرمایه مورد نیاز برایر رشد استارتاپ، تمرکز بر فرآیندهای ارزش‌آفرین و تبدیل رقابت منفی به هم‌افزایی از این مزایاست.