نشانی محل سکونت شهروندان در سامانه ثبت تغییر نشانی استاندارد می‌شود

رییس اداره مهندسی عملیات سازمان ثبت احوال و اسناد کشور با اشاره به اینکه تغییر نشانی شهروندان باید به اطلاع ثبت احوال رسانده شود، گفت: با اتصال سامانه تغییر نشانی به شبکه ملی اطلاعات و پایگاه اطلاعاتی شرکت پست، دیگر نیاز به ارایه شرح نشانی توسط سرویس گیرنده نیست بلکه با وارد کردن کد پستی، شرح نشانی استاندارد متقاضی توسط ثبت احوال از شرکت پست استعلام و دریافت می شود.

ستاد خبری الکامپ ۲۴ سازمان ثبت احوال و اسناد کشور یکی از سازمان های پرارتباط با مردم است که به دلیل تعدد خدمات و مراجعات مردم، الکترونیکی کردن امور این سازمان نقش مهمی در تحقق اهداف دولت الکترونیکی دارد.

حسن مهرپویان رییس اداره مهندسی عملیات سازمان ثبت احوال و اسناد کشور با اشاره به خدمات الکترونیکی جدید این سازمان در الکامپ، اظهارداشت: طبق قوانین بالادستی قرار است آدرس تمامی شهروندان ایرانی در سامانه ثبت احوال و اسناد کشور به روز رسانی و ثبت شود و از این پس آدرس مورد تایید و اعلامی این سازمان ملاک ارسال نامه‌ها و ارایه خدمات به شهروندان قرار گیرد.

وی گفت: از این رو اگر نشانی محل سکونت هر یک از شهروندان تغییر کند باید آن را به اداره ثبت احوال اطلاع دهد و اگر آدرس شهروندی به روز نیست می‌تواند با مراجعه به سامانه تغییر نشانی آن را به روز کند.

مهرپویان افزود: سامانه سامانه تغییر نشانی از گذشته وجود داشته اما اخیرا با اتصال این سامانه به شبکه ملی اطلاعات و پایگاه اطلاعاتی شرکت پست، تغییراتی در روش سرویس‌دهی این سامانه ایجاد شده است که براساس این تغییرات دیگر نیاز به ارایه شرح نشانی توسط سرویس گیرنده نیست بلکه با وارد کردن کد پستی، شرح نشانی استاندارد متقاضی توسط اداره ثبت احوال از شرکت پست استعلام و دریافت می شود.

رییس اداره مهندسی عملیات سازمان ثبت احوال و اسناد کشور خاطرنشان کرد: اين سامانه ويژه افراد بالای 15 سال دارای کارت شناسايی ملی یا کارت هوشمند ملی است و تغییر نشانی از طريق اين سايت رايگان است.