امکان تعیین وقت VIP دفاتر پیشخوان روی اپلیکیشن دولت همراه فراهم می‌شود

دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت در نمایشگاه الکامپ، به تشریح آخرین وضعیت این دفاتر پرداخت.

ستاد خبری الکامپ 24- علی فلاح حقیقی درباره تغییر نهاد ناظر بر فعالیت این دفاتر گفت: موضوع تغییر ساختار دفاتر ابتدا با زیرمجموعه شدن دفاتر در شرکت پست در مجلس مطرح شد که این موضوع با اعتراض دفاتر مواجه شد و در نهایت با حمایت آقای فولادگر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، قانون به گونه‌ای اصلاح شد که دفاتر به جای پست، زیرمجموعه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شوند و همچنین بندی اضافه شد که در این قانون اصل 44 قانون اساسی رعایت شود.

وی افزود: اگرچه موضوع مورد اعتراض دفاتر درباره این که نهاد بالادستی دفاتر پستی نباشند حذف شد اما در عمل پس از تصویب قانون در مجلس معاونتی به نام معاونت پست در رگولاتوری تاسیس شد و یکی از مدیران پستی که 12 سال در این حوزه با دفاتر پیشخوان در رقابت بود به معاونت این سازمان انتخاب شد.

حقیقی گفت: معتقدیم با وجود نظر آقای جهرمی مبنی بر حمایت از دفاتر پیشخوان، اما در عمل در آیین‌نامه جدید شاهد کاهش مسوولیت‌های بخش خصوصی و افزایش تصدی‌گری دولت در پست هستیم و شبکه‌ای که باید کاملا به صورت خصوصی اداره شود، به سمت دولتی شدن در حال حرکت است.

 

خدمات دفاتر پیشخوان در دولت همراه

دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت گفت: دو خدمت جدید از سوی دفاتر پیشخوان دولت به زودی در اپلیکیشن دولت همراه عرضه می‌شود.

فلاح حقیقی افزود: در این اپلیکیشن متقاضیان می‌توانند نشانی دفتری که خدمات مورد نظرشان را ارایه می‌کند جست‌وجو کرده و همچنین امکان اخذ نوبت غیرحضوری به صورت VIP نیز وجود دارد.

 

تغییر مرجع تعرفه‌گذاری دفاتر پیشخوان

فلاح از تغییر مرجع تعرفه‌گذاری دفاتر پیشخوان دولت از استانداری‌ها به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد و گفت: تعرفه‌ها تحت نظر این کمیسیون تصویب و اجرا می‌شود.

وی گفت:  اگر شخصی نسبت به تعرفه پرداخت کرده در دفاتر اعتراض داشته باشد، می‌تواند از طریق شماره 61912222 به کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت و یا از طریق شماره 195 به وزارت ارتباطات و فناور یاطلاعات شکایت کند.

وی درباره حمایت و نگاه در دوره مسوولیت آذری جهرمی به دفاتر پیشخوان دولت توضیح داد: تاکنون رویکرد آقای جهرمی در مذاکرات مثبت بوده است و امیدواریم روحیه خوب ایشان به اجرا نیز منتقل شود. اما همواره تمایل به تصدی‌گری در دولت وجود داشته و دارد.

وی گفت: بخش‌خصوصی فعالیت به مراتب شفاف‌تری نسبت به بخش دولتی دارد و اگر حاکمیت مایل به ورود به این حوزه است، صرفا باید در بخش سیاست‌گذاری فعال باشد.

 

آخرین وضعیت کارت هوشمند ملی

دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت درباره تاخیر در فرایند صدور و توزیع کارت هوشمند ملی گفت: مهم‌ترین دلیل بنا براعلام سازمان ثبت‌ احوال، وارد نشدن بدنه کارت ملی در نتیجه تحریم‌ها است که البته سال گذشته تجهیزات چاپ کارت ملی نصب و راه‌اندازی شد و این امر به تسریع روند صدور کارت بسیار کمک کرد.

وی افزود: از سوی دیگر تمرکز در توزیع کارت یکی از عوامل نارضایتی و سرگردانی مردم بود که این موضوع نیز لغو شد و حداکثر 8 تا 10 میلیون کارت هوشمند باقی مانده که پیش‌بینی می‌کنیم که این تعداد نیز به زودی به سرانجام برسد.

 

امیدی به یکپارچه شدن دفاتر نداریم

فلاح درباره وعده یکپارچه شدن دفاتر متعدد ارایه خدمات حاکمیتی مانند دفاتر پلیس +10 گفت: باید تفکیکی بین مجموعه‌های خصوصی و شبه دولتی وجود داشته باشد. برای مثال پلیس دولتی یک واحد به عنوان پلیس +10 ایجاد می‌کند که تمامی این سامانه‌ها با درنظر گرفتن ملاحظاتی قابل یکپارچه‌سازی هستند.

وی گفت: در برنامه پنجم توسعه قرار بود تمامی دفاتر موجود یکپارچه شوند که این امر اتفاق نیفتاد. همچنین در برنامه ششم توسعه بار دیگر بر این هدف تاکید شد و تا امروز نیز این هدف محقق نشده و امیدی نیز به تحقق آن نیست.

 

نرخ دلار، هزینه خدمات دفاتر را افزایش می‌دهد

دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت درباره تاثیر تحریم‌ها بر افزایش نرخ خدمات دفاتر پیشخوان دولت از جمله کارت هوشمند ملی گفت: به طور قطع سازمان ثبت احوال پیش‌بینی لازم را انجام خواهد داد تا قیمت تمام شده کارت هوشمند ملی تغییری نکند.

وی افزود: مسلم است که تاثیر وضعیت اقتصادی کشور و مسایل تحریم بر نرخ تمام شده خدمات به زودی خود را نشان خواهد داد و برای مثال قیمت مواد مورد استفاده در دفاتر به زودی تغییر خوهد کرد که امیدواریم با افزایش تعداد خدمات، از افزایش نرخ جلوگیری کنیم.