زیرساخت‌های ICT امکان اشتغال زنان به صورت دورکار را فراهم می‌کند

ستاد خبری الکامپ24- آزاده داننده رییس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در پنل تخصصی با موضوع تحولات راهبردی دریافت نیروی انسانی حوزه ICT گفت: کشور ما در زمینه تحولات نیروی انسانی در حوزه ICT آمار دقیقی ندارد اما طبق آمار در اتحادیه اروپا حدود 83 درصد شاغلین حوزه ICT   آقایان هستند که این آمار در سال 2006 میلادی 79 درصد بوده که نشان از افزایش این روند دارد.

وی افزود: کارشناسان دلیل حضور کم زنان در حوزه ICT  و یا سایر رشته های مهندسی را وجود استرس زیاد و فشار کاری زیاد است که علاقه‌ای برای حضور از خود نشان نمی‌دهند.

داننده شرایط ایران را متفاوت‌تر خواند و گفت: فارغ التحصیلان خانم دانشگاه زیاد است و در بازار کار 60 درصد نیروی کار انسانی در مقطع کارشناسی خانم هستند که گاها مشاهده می شود مدیران مجموعه ها از این مسئله شکایت دارند زیرا خانم ها به دلیل مسئولیت های خانه امکان حضور بیشتر در شرکت ندارند و یا مرخصی زایمان آنها برای شرکت‌ها دردسر ساز است.

وی عنوان کرد: فضا و پشتیبانی های اجتماعی نیز طبق نیاز خانم های شاغل برنامه ریزی نشده که از نمونه های آن به ساعت کاری مهدکودک‌ها اشاره کرد که نتیجه آن انتخاب بین کار یا بچه‌داری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حوزه ICT زیر ساخت‌های لازم برای برنامه هایی مانند دورکاری را فراهم می‌کند گفت:  باید به دنبال اجرا تعهدات اجتماعی یک پارچه باشیم تا برای تصمیم گیری به تمام جوانب اهمیت دهیم.