لایحه تشکیل سازمان نظام مهندسی رایانه‌ای در مجلس به جریان می‌افتد

لایحه نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از  دو سال توقف، در مجلس به بحث و بررسی گذاشته می‌شود.

ستاد خبری الکامپ 24- رمضانعلی سبحانی‌فر رییس کمیته ICT مجلس شورای اسلامی در نشستی خبری در الکامپ گفت: ابتده باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بابت برگزاری چنین نمایشگاهی تشکر کنم. علت موفقیت الکامپ این سات که برگزاری آن به متولیان صنف واگذار شد.

وی افزود: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که اتحادیه‌ها و اتاق‌های مختلفی تشکیل شده و هرکدام خود را مدعی بخش‌های مختلف حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌دانند. از سوی دیگر با توسعه این حوزه، هر روز این بخش گسترده‌تر شده و متولی جدیدی نیز پیدا  می‌شود.

سبحانی‌فر ادامه داد: در نتیجه باید در حوزه متولیان صنف فاوا بازنگری شود. در این رابطه لایحه‌ای از دو سال پیش در مجلس برای تشکیل نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح است تا تمامی این حوزه را تحت پوشش قرار دهد. این لایحه البته مدت زیادی است که متوقف مانده اما امیدواریم به کمک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دوباره این بحث در مجلس مطرح شود.

وی تاکید کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور حتی تا دل استان‌های دورافتاده هم رفته و به خوبی استقرار یافته است و به نظر می‌رسد با ارتقای این سازمان به نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات، بتوان یک مجموعه متمرکز با اختیارات و وظایف جامع و کامل داشته باشیم.

نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی درباره سرنوشت درخواست رفع فیلتر توییتر گفت: قوه قضاییه به ما اعلام کرده است که این موضوع با حکم دادگاه انجام شده و قابل طرح در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیست. بنابراین ما وظیفه خود را از این بابت انجام داده‌ایم و از این پس مدعی‌العموم درصورت صلاح‌دید می‌تواند به موضوع رفع فیلتر ورود کند.

سبحانی‌فر درباره جلسه‌ای که قرار بود در مجلس درباره USSDها برگزار شود گفت: با توجه به این که بانک مرکزی ادامه کار USSD را پذیرفت دیگر جلسه موضوعیتی نداشت و لغو شد.

رییس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی با بیان این که کمبودی در زیرساخت‌های دولت الکترونیکی نداریم گفت: اکنون بحث اصلی اتصال دستگاه‌ها به مرکز ملی تبادل اطلاعات است. تاکنون 105 دستگاه به این سامانه متصل شده‌اند و بقیه دستگاه‌ها نیز برای تکمیل زنجیره ارایه خدمات دولت الکترونیکی باید به آن بپیوندند.

وی تاکید کرد: از جمله دستگاه‌های مهمی که هنوز به این سامانه متصل نشده، نیروی انتظامی است که به تنهایی 18 درصد خدمات حاکمیتی به مردم را ارایه می‌کند.