داشبورد مدیریتی میراث فرهنگی راه افتاد

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: افزایش نرخ ارز سفر به ایران را ارزان کرده و مزیتی برای گردشگری محسوب می‌شود که در 3 ماهه نخست امسال ورود گردشگر خارجی به کشور 30 درصد افزایش یافته است.

ستاد خبری الکامپ 24- علی اصغر مونسان معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان بازدید از نمایشگاه  الکامپ با بیان اینکه این سازمان حدود 6 سرویس بر بستر دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ امسال آورده است گفت: صدور الکترونیکی مجوزهای حوزه گردشگری و صنایع دستی، پورتال جامع گردشگری و نظارت آنلاین بر فعالیت های گردشگری از جمله سرویس‌های مهم الکترونیکی این سازمان است.

وی با اشاره به نتایج آنلاین شدن نظارت بر فعالیت‌های گردشگری، گفت: در ایام جام جهانی روسیه شاهد اوج عملکرد این سامانه بودیم که گردشگران می توانستند حتی در سفر از طریق یک اپلیکیشن شکایت خود از خدمات گردشگری را ثبت کنند و همان موقع به شکایت آنها رسیدگی شد.

مونسان ادامه داد: برای مثال قرار بوده هتل گردشگر 5 ستاره باشد اما 4 ستاره است که با دریافت برخط شکایت، موضوع رسیدگی و اقدامات اصلاحی انجام می شد تا مسافر از سفر رضایت داشته باشد و با رضایت بازگردد؛ اما در گذشته مسافر باید از سفر باز می‌گشت و سپس درگیر شکایت می شد.

مونسان در پاسخ به سوالی درباره تعیین تکلیف ارز مسافری، گفت: آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهوری از ارایه بسته جدید ارزی تا پایان هفته خبر داده که در این بسته وضعیت ارز مسافری نیز روشن می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این بسته نگرانی ها بابت هزینه کرد منابع بیت المال در موضوع غیرضروری پاسخ داده خواهد شد، گفت: تمام تلاش دولت این است که رضایت عموم مردم تامین شود و بهترین روش را با اتخاذ تصمیم های صحیح مبتی بر رضایت مردم در پیش گیرد و اگر نیاز به اصلاح رویه ای باشد حتما اصلاح خواهد کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: در این بسته هم ارز مورد نیاز مسافران تامین خواهد شد و هم دغدغه برخی افراد در نحوه هزینه کرد منابع عمومی پاسخ داده می شود. همچنین وضعیت تبدیل ارز برای مسافران خارجی نیز در این بسته روشن خواهد شد.

مونسان درباره راه کارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حمایت از صنعت گردشگری در شرایط فعلی اقتصادی، گفت: سال 96 در حالی به پایان رسید که در ابتدای سال با 3 درصد کاهش ورود گردشگران خارجی مواجه بودیم اما در پایان سال میزان ورود گردشگران خارجی 4 درصد مثبت شد. با اقدامات خوب برای ورود گردشگران در 3 ماهه نخست امسال ورود گردشگر خارجی به کشور تاکنون 30 درصد افزایش یافته است.

وی گفت: افزایش نرخ ارز سفر به ایران را ارزان کرده و مزیتی برای گردشگری محسوب می شود. البته اشکالاتی نیز از جمله توقف پروازهای مستقیم خارجی به کشور ایجاد شده که باید با روش های مختلف کنترلی برای ساماندهی و کاهش اثرات منفی آنها تلاش کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین با اشاره به راه اندازی داشبورد مدیریتی این سازمان، گفت: این سامانه امکان نظارت کامل روی تمامی فعالیت‌های فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کشور و تصمیم گیری در سطح مدیریتی را فراهم می کند.

وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روند الکترونیکی شدن امور را با شتاب و جدیت پیگیری می کند، گفت: متعهدم تا آخرین گام از این روند پشتیبانی کنم.

وی همچنین از وزارت ارتباطات به دلیل تلاش برای پیگیری و اجرای دولت الکترونیکی تشکر کرد.