با امضای تفاهم نامه میان سازمان نصر و معاونت علمی

با امضای تفاهم نامه میان سازمان نصر و معاونت علمی؛
3 صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر استانی راه اندازی می شود
طی تفاهم نامه ای که میان نظام صنفی رایانه ای و ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی منعقد شد، سه صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر استانی راه اندازی می شود.
این تفاهم نامه میان محمدباقر اثنی عشری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ تهران منعقد شد.

مهدی محمدی در این مراسم گفت: طی این تفاهم نامه و در راستای توسعه صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال موضوع راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) استانی را در دستور کار قرار داده ایم و به عنوان پایلوت سه صندوق در استان های کشور راه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه جذابیت سرمایه گذاری در سایر بازارها کاهش پیدا کرده و جذابیت سرمایه گذاری در بازارهای فناوری اطلاعات و کسب و کارهای نوپا افزایش یافته است، برای ورود سرمایه گذاران جدید به این حوزه باید بستری فراهم شود.
وی با اشاره به جریان موفق استارت آپی در کشور گفت: دولت برای تشویق سرمایه گذاری در این حوزه با بخش خصوصی همکاری می کند.
محمدی گفت: هم اکنون طبق تفاهم نامه ای که میان سازمان نظام صنفی رایانه ای و ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی منعقد شده است بخشی از فرآیند سیاست گذاری در حوزه سرمایه گذاری های خطرپذیر را به سازمان نظام صنفی انتقال می دهیم به این ترتیب بخش خصوصی نه تنها در اجرا بلکه در سیاست گذاری حوزه سرمایه گذاری های کسب و کارهای نوپا نیز ورود پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: هم اکنون دولت ها برای تشویق سرمایه گذاران خطرپذیر بخشی از ریسک صندوق های سرمایه گذاری را می پذیرند، ما نیز در کشورمان در راستای این اقدام قصد داریم بخشی از ریسک صندوق های خطرپذیر را پذیرفته و در سود و زیان سرمایه گذاری آنها مشارکت داشته باشیم بر این اساس در صورت سرمایه گذاری یک واحد از سوی صندوق های سرمایه گذاری معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی، دو واحد سرمایه گذاری خواهند کرد.
محمدی گفت: پایلوت این طرح را با امضای تفاهم نامه دوجانبه با سازمان نظام صنفی رایانه ای و تفاهم نامه چهار جانبه با کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان نظام صنفی رایانه ای آغاز خواهیم کرد.