الکامپ1402؛ عرصه مانور توانمندی‌های بخش خصوصی فاوا

صحبت از احیا و توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، شاید از نگاه برخی همکاران ما، وعده‌ای غیرقابل تحقق باشد و بر این باور باشند که خسارات مسدودیت‌ها و محدودیت‌های ارتباطی شش ماهه دوم 1401، و البته اختلالاتی که همچنان ادامه دارد، سد راه هر گونه احیاء و جان‌بخشی در این صنعت است.
باید به این نوع نگاه حق داد؛ چرا که بخش خصوصی آی‌تی، به دلیل آزمون‌ و خطاهای فراوان دولت و حاکمیت در این صنعت نوپا، همواره با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه بوده که روز به روز، نه تنها از حجم آنها کم نشده، بلکه فزونی یافته و انگیزه‌ها و امیدها در دل فعالان این حوزه را کاهش داده است؛ عزیزانی که در عصر امروز، که عصر دیجیتال و توسعه فناوری‌های نوظهور است، به حقیقت سربازان خط مقدم کشور برای توسعه و رونق اقتصادی‌‌اند و باید بیشترین حمایت‌ها را از آنها داشت، اما ... .
با وجود همه این‌ دردها، ما بر این باوریم که نباید ناامید شد و از حرکت ایستاد، بلکه باید با انگیزه و تلاش مضاعف، توان و تخصص بخش خصوصی صنعت فاوا را بیش از همیشه به رخ کشید و نشان داد که اگر زیرساخت‌ها و حمایت‌ها، همسطح توانمندی‌های فناوران ما باشد، آینده‌ای روشن پیش روی کشور عزیز و مردم شریف‌مان خواهد بود.
الکامپ1402، که پس از وقفه‌ای چند ساله، تیرماه امسال برگزار می‌شود فرصتی برای مانور بخش خصوصی صنعت فاوا و به نمایش گذاشتن توانمندی‌های خود در این صنعت جهانی است؛ پس باید این فرصت را مغتنم شمرد. 

ما در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان تنها نهاد رسمی و قانونی بخش خصوصی صنعت فاوا، که مهم‌ترین وظیفه و هدف خود را حمایت از فعالان داخلی این صنعت و پیگیری مطالبات آنها تعیین کرده‌ایم، باور داریم که اگر دولت و حاکمیت پشتیبان واقعی آنها باشند، ظرفیت‌های بسیاری برای شکوفا شدن وجود دارد؛ البته این اصل مهم را نباید فراموش کرد که صنعت فاوا یک صنعت جهانی است و موفقیت در آن، نیازمند حضور قوی در جهان ارتباطات و تعامل با همتایان بین‌المللی است، در غیر این صورت، حرکت‌هایی با چشمان بسته و تنها به اسم بومی‌سازی، راه به جایی نخواهد برد و فناوران داخلی را دچار خسران و زیان جبران‌پذیر خواهد کرد.

حضور پررنگ همکارانم در نظام‌های صنفی رایانه‌ای سراسر کشور، در بیست و ششمین دوره الکامپ، پشتوانه ما برای پیگیری اهداف سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) را قوی‌تر و مسئولان را با واقعیت توانمندی‌ها ما در این عرصه آشناتر خواهد کرد.


سیدحسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور