رویش حضور شرکت‌های نوپا، فینتک‌ها، اینترنت اشیا و شهر هوشمند در الکامپ 24

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، آخرین آمار و اطلاعات از بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ را اعلام کرد.

ستاد خبری الکامپ 24- محمد باقر اثنی‌عشری با بیان این که الکامپ یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات منطقه محسوب می‌شود گفت: برای چهارمین سال پیاپی برگزاری الکامپ به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شده است. البته مجوز نمایشگاه، 28 اسفند ماه از سوی سازمان توسعه تجارت به ما ابلاغ شد و تلاش کرده‌ایم در فرصت کوتاهی که در اختیار داشتیم، هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این رویداد را به شکل خوبی ساماندهی کنیم.

وی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، شرکت‌های حوزه فاوا برای حضور در الکامپ با چالش روبرو بودند و در برخی بخش‌ها شاهد ریزش و البته در بخشی دیگر شاهد رویش بوده‌ایم.

 

رویش‌ها و ریزش‌های الکامپ

رییس سازمان نصر کشور ادامه داد: بیشترین ریزش در الکامپ مربوط به دو بخش شرکت‌های سخت‌افزاری و FCPهاست. درباره شرکت‌های سخت‌افزاری، این روال از چند سال پیش و به دلیل تغییر مدل توزیع به دیجیتال آغاز شده و طبیعی است. درباره FCPها نیز آنها یک سری مباحثی بر سر تعیین تعرفه دارند.

اثنی‌عشری درباره بخش‌های رونق گرفته در الکامپ نیز گفت: شاهد رویش حضور شرکت‌های نوپا، فینتک‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت اشیا و شهر هوشمند هستیم. این موضوع هم روال طبیعی است و معمولا کسانی که می‌خواهند بازار خود را در کشور توسعه دهند، از فرصت برگزاری نمایشگاه استفاده بیشتری می‌کنند.

وی با بیان این که دولت، خدمات الکترونیکی خود را در بخش دولت هوشمند ارایه می‌دهد گفت: بخش ویژه‌ای نیز به بازی‌سازان به نام الکام‌گیمز اختصاص یافته و آنها در 600 متر مربع، آخرین محصولات خود را معرفی می‌کنند.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، الکام‌ترندز و الکام‌تاکز را دیگر رویدادهای نمایشگاه امسال معرفی کرد و گفت: در الکام‌ترندز فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی و شهر هوشمند معرفی می‌شوند. همچنین در الکام‌تاکز در 4 سالن، فرصتی برای شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و صاحب نظران فراهم شده تا با مخاطبان خود گفت‌وگو کنند.

 

آخرین آمار و ارقام

اثنی‌عشری درباره آمار دقیق شرکت‌ها و استارتاپ‌های حاضر در نمایشگاه گفت: 320 شرکت در نمایشگاه الکامپ حضور دارند که این تعداد در سال گذشته 380 شرکت بود. با این حال متراژ رویداد امسال به مانند سال گذشته حدود 25 هزار متر مربع است.

وی افزود: در بخش استارتاپ‌ها نیز 424 استارتاپ، در قالب 192 کانتر و 232 غرفه در 5 سالن نمایشگاه حضور دارند. متراژ اختصاص یافته به استارتاپ‌ها نیز از 3183 متر مربع به 6600 متر مربع افزایش یافته است.

رییس سازمان نصر ادامه داد: نکته جالب این که تعداد استارتاپ‌های غرفه‌دار سال گذشته 99 مجموعه بود که امسال به 232 رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد بسیاری از استارتاپ‌ها در این اکوسیستم رشد داشته‌اند.

وی با بیان این که یکی ویژگی‌های الکامپ نسبت به رویدادهای مشابه بین‌المللی مانند جیتکس، حضور گسترده شرکت‌های داخلی و بومی است گفت: علت این امر این است که با توجه به مسایل و مشکلات و تحریم‌ها، مشابه سرویس‌های بین‌المللی مانند تاکسی یا فروشگاه الکترونیکی، در کشور سرویس‌های داخلی راه افتاده است.

اثنی‌عشری درباره ادغام الکامپ و تلکام نیز گفت: در این باره نظرات مختلفی وجود دارد. ولی همین الان تقریبا تمام فضای مفید نمایشگاه توسط الکامپ پر شده و اگر این دو رویداد هم‌زمان برگزار شوند، با کمبود جا روبرو می‌شویم.