با غول‌های ICT ایران در الکامپ آشنا شوید

هرچند حضور استارتاپ‌ها، بازی‌سازان و سرمایه‌گذاران، در الکامپ حسابی داغ شده و بخشی از بار خبری این رویداد را به خود اختصاص داده است، اما نمی‌توان از حضور غول‌های بزرگ ICT ایرانی، که بخش عمده‌ای از بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را به خود اختصاص داده‌اند، صرف نظر کرد. شرکت‌هایی جذابی که نماد و پیشران اقتصاد دیجیتال در کشور بوده و بخش مهمی از بازدیدکنندگان الکامپ، برای دیدن آنها صف می‌کشند. در این گزارش به معرفی غول‌های ICT ایران که به نمایشگاه می‌آیند آشنا می‌شوید.

 

رقابت بزرگ، برای اپراتورهای بزرگ

میلیون‌ها ایرانی از خدمات دو اپراتور بزرگ کشور، همراه اول و ایرانسل استفاده می‌کنند و این دو شرکت را می‌توان پرمخاطب‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نامید.

رقابت دو اپراتور اول کشور را باید یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های دو بنگاه در ایران دانست. مثلا همراه اول تا دو فصل پیش اسپانسر پرسپولیس و استقلال و تراکتورسازی بود اما ایرانسل موفق شد از فصل گذشته اسپانسر یاین سه باشگاه را به دست بیاورد. در مقابل همراه اول در جام جهانی از تیم ملی حمایت کرد و توانست محبوبیت بیشتری به دست بیاورد.

ارایه خدمات اینترنت همراه، ثبت‌نام سیم‌کارت، فروش مودم و ارایه خدمات سازمانی مانند شماره مجازی و شبکه خصوصی، از جمله خدماتی است که این دو اپراتور قصد دارند در الکامپ معرفی کنند.

 

MVNOها هم می‌آیند

با اجازه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، یکی دو سالی است که سرمایه‌گذاری روی اپراتورهای مجازی یا MVNOها آغاز شده است. اپراتورهایی که با استفاده از امکانات سخت‌افزاری اپراتورهای موبایل، با توجه به کوچکی و چابکی‌شان، می‌توانند خدمات اختصاصی موثر و با کیفیتی به گروه‌های هدف ارایه کنند.

شرکت ارتباطات سیار هوشمند امین یکی از مجموعه‌هایی است که موفق به اخذ پروانه MVNO شده است. این شرکت که کنسرسیومی متشکل از شرکت مدیریت توسعه راهبردی امین، شرکت سرمایه‌گذاری سبحان و با نمایندگی شرکت مدیریت توسعه راهبردی امین (به عنوان عضو پیشرو کنسرسیوم) است، به زودی به عنوان نخستین اپراتور تخصصی کودک و نوجوان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

گسترش ارتباطات مبنا دیگر اپراتور مجازی است که در نمایشگاه الکامپ حضور دارد. این شرکت را بیشتر با برند مبنا تلکام و به دلیل ارایه خدمات گسترده اینترنتی در سراسر کشور می‌شناسند. این FCP در سال 95 موفق شد موافقت اصولی اپراتور مجازی تلفن همراه یا همان MVNO را به دست بیاورد و باید دید در الکامپ چه خبرهای جدیدی دارد.

 

اپراتور محبوب پیامکی

شرکت رهیاب پیام گستران در سال‌های گذشته موفق شده با ارایه خدمات متنوعی در حوزه پیامک از جمله ارسال و دریافت پیامک انبوه تبلیغاتی و مناسبتی و ارائه نرم افزارهای ارزش افزوده بر روی بستر پیامک (بانکداری الکترونیک ـ نظرسنجی ـ اطلاع رسانی و ...)، سهم ویژه‌ای از بازار پیامک‌های کشور داشته باشد.

شنیده شده رهیاب پیام گستران حضور قدرتمندی در الکامپ خواهد داشت و می‌خواهد گوی رقابت را از سایر شرکت‌های فعال این حوزه برباید.

 

در جست‌وجوی گنج

از اپراتورهای ارتباطی کشور که عبور کنیم، باید سراغ دو مجموعه‌ای برویم که تخصص‌شان سرمایه‌گذاری است و در نمایشگاه الکامپ، علاوه بر معرفی خدمات خود، نیم‌نگاهی هم به استارتاپ‌هاو شرکت‌های آینده‌دار حوزه فاوا خواهند داشت.

شرکت تأمین‌سرمایه تمدن به عنوان فعال‌ترین تامین سرمایه کشور برای دو سال متوالی به انتخاب سازمان بورس و اوراق بهادار، به الکامپ می‌آید. این شرکت خدمات مشاوره مالی، خدمات تامین مالی و خدمات مدیریت دارایی ارایه می‌کند. با این حال بیش از همه شاید مردم عادی این شرکت را با مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین IBSHOP بشناسند. جایی که کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، خرید و فروش اوراق تامین مالی، خدمات مشاوره سرمایه گذاری، خدمات کارگزاری و سبدگردانی ارایه کرده و دسترسی به خدمات مالی و سرمایه گذاری را به صورت یکپارچه و بدون واسطه در سریع ترین زمان ممکن فراهم می‌کند.

جوینده دیگر طلا در الکامپ، مرکز فناوری سامسونگ- امیرکبیر است که با هدف حمایت از طرح ها و تیم های پژوهشی در اردیبهشت ماه سال 96 راه اندازی شد. هدف این مرکز، حمایت از تحقیق و توسعه در حوزه تولید نرم افزار و اپلیکیشن و ارایه راه حل های نوین در موضوعات مهندسی پزشکی، بهداشت و سلامت، آب و محیط زیست، انرژی و آموزش است. این مرکز در کنار افزایش آگاهی عمومی درباره مفهوم طراحی اپلیکیشن در فضای کسب و کار به دنبال فعال‌سازی تیم های جوان، آموزش و بالا بردن سطح دانش در زمینه های مرتبط و حمایت از فعالیت نوآورانه در حوزه‌های مذکور است.

 

غول‌های بانکداری الکترونیکی در الکامپ

یکی از رقابتی‌ترین بخش‌های الکامپ 24، حضور شرکت‌های فعال در حوزه پرداخت الکترونیکی در یکی از پرمخاطب‌ترین نمایشگاه‌های ایران است.

گسترش روز افزون استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی، در کنار انعطاف بیشتر بانک مرکزی برای توسعه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در این حوزه، رقابت را در میان شرکت‌های فعال خدمات پرداخت روز به روز بیشتر کرده است.

به همین دلیل هم طبیعی است که در الکامپ امسال شاهد حضور ویژه شش مجموعه بزرگ فعال این حوزه، یعنی پرداخت الکترونیک سامان کیش، به پرداخت ملت، تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ)، کارت اعتباری ایران کیش، فن‌آوا کارت و تراکنش همراه ایمن باشیم.

بانکداری الکترونیکی در ایران، رکورد بیش از ١٦٨ میلیون تراکنش در سامانه شتاب و بیش از ١٩٧ میلیون تراکنش در سامانه شاپرک با سطح پایداری بالاتر از ٩٩ درصد پردازش شده را در روز 28 اسفند سال گذشته در اختیار دارد و حالا که اتکاپذیری و قدرت آن ثابت شده، رقابت در این حوزه برای جذب مشتری/تراکنش بیشتر با ارایه سرویس‌های متنوع و نوین، افزایش یافته است.

 

حضور دو شرکت بزرگ خدمات شبکه و مراکز داده

یکی از سیاست‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، تقویت مراکز داده تا هم امکان میزبانی باکیفیت از سرویس‌های داخلی در قالب شبکه ملی اطلاعات فراهم شود و هم به تدریج مراکز داده حرفی برای گفتن داشته باشند.

در پی این حمایت‌ها، در الکامپ امسال شاهد حضور دو شرکت معتبر ارایه دهنده خدمات مرتبط با شبکه و مراکز داده هستیم.

اندیشه نگار پارس که راهکارهای متنوع سخت افزاری و نرم‌افزاری در حوزه فناوری اطلاعات ارایه می‌کند، از جمله عرضه کنندگان سامانه‌های ذخیره‌سازی، سرور و شبکه است.

شرکت زیرساخت امن تراکنشی نیز راهکارهای متنوع خود را در حوزه مراکز داده، شبکه،خدمات امنیت شبکه و سرویس‌های ارزش افزوده در نمایشگاه امسال ارایه خواهد کرد.

 

سرویس‌های تبلیغاتی، تازه واردها در میان غول‌ها

با گسترش شبکه‌های اجتماعی، مدل تبلیغات نیز تغییر کرده و ارایه دهندگان سرویس‌های آنلاین تبلیغات، روز به روز ارزشمندتر و بزرگ‌تر شده‌اند. تا جایی که اکنون می‌توان دو شرکت بزرگ تبلیغات آنلاین حاضر در الکامپ را در میان غول‌ها طبقه بندی کرد.

یکتانت و فست‌کلیک، دو مجموعه‌ معروف این حوزه هستند که توانسته‌اند در چند سال گذشته، دنیای تبلیغات را در کشور متحول کرده و ارزش افزوده فراوانی برای مشتریان خود ایجاد کنند. باید دید این دو در الکامپ چه حرف تازه‌ای برای گفتن دارند.

 

تولید کننده بزرگ تجهیزات الکترونیکی در الکامپ

زمانی که از تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی یاد می‌کنیم، نمی‌توان نام شرکت صنایع پرسو الکترونیک را نادیده گرفت. شرکتی که نزدیک به سه دهه تولید کننده اتواع یوپی‌اس‌ها، شارژرهای صنعتی، اینورترهای پیشرفته، رک‌های مخابراتی و تابلوهای توزیع برق است.

شنیده شده پرسو الکترونیک به عنوان یکی از اعضای سندیکای صنعت مخابرات ایران، آخرین محصولات و خدماتش را در الکامپ معرفی خواهد کرد.

 

خانه و لوازم خانه بخرید

در پایان این گزارش سراغ معرفی دو شرکت ارایه دهنده خدمات آنلاین می‌رویم.

شرکت نگین تجارت آپامه که با سایت هومینگ، حسابی این روزها سر زبان‌هاست، از دیگر غول‌های حاضر در الکامپ است. سایت هومینگ این روزها گزینه اول بسیاری از کسانی است که می‌خواهند به خرید و فروش و اجاره ملک بپردازند. شعار این سایت «برای اطلاع از تغییرات دنیای املاک، همراهی با هومینگ را تایید کنید!» است و ویژگی آن ارایه خدمات تخصصی و موثر فروش ملک از جمله ارسال نماینده جهت ثبت ملک و عکسبرداری 360 درجه رایگان است.

دیگر سرویس حاضر در نمایشگاه الکامپ را شرکت تبادل مهر آریا معرفی می‌کند. این شرکت صاحب فروشگاه اینترنتی خوگر است که مرجع اصلی برای خرید دکوراسیون و مبلمان اداره و منزل محسوب می‌شود.

10ها برند معروف و محبوب با خوگرهمکاری می‌کنند و به همین دلیل کسانی که به دنبال محصولات مطمئن و با کیفیت هستند، معمولا سراغ این فروشگاه اینترنتی برای خرید می‌روند.